Google Search Console Insights

Šta je Google Search Console Insights?

Sadržaj:

VEROVALI ILI NE

Lagano i jednostavno a od Googla - Google Search Console Insights

Sve što Google napravi ili apdejtuje na novu verziju (poput GA4) je u najmanju ruku složeno za razumevanje i korišćenje, da ne kažem prekomplikovano.

Za to postoji mnoštvo tehničkih i logičkih razloga, iako sam kao poslednji čula “pa moramo i mi koji se time bavimo zaraditi” – i u tome priznajem ima istine. Većina tih alata i jesu osmišljeni za profi marketing stručnjake, analitičare podataka i velike kompanije, što ih čini previše složenim za prosečne korisnike i manje biznise.

Ipak, pravi razlog što su svi Google alati veoma složeni sistemi, jeste što su oni u suštini najmoćniji i najsveobuhvatniji od svega što postoji. Pri tom, Google insistira na povezivanju svega mogućeg, poput analitike, konzole, oglašavanja, tag menadzera. Još na to nadodaje redovna ažuriranja postojećeg, pa sistem iz komplikovanog prelazi u suze ronim a ne znam da podesim.

Elem, da se ne bih previše bavila time, moram da obradujem sve čitaoce da ipak postoji jednan lep i jednostavan alat o kom se malo manje priča. To je Google Search Console Insights.

Šta je Google Search Console Insights?

Google Search Console Insights je kontrolna tabla koja kombinuje podatke iz Google Search Console i Google analitike. Dizajnirana je da pomogne kreatorima sadržaja i vlasnicima sajtova da na brz i jednostavan način imaju uvid u učinak njihovog sadržaja u Google pretrazi.

Prilagođena je tako da svi razumeju kako publika dolazi do sadržaj nekog sajta i šta od toga donosi najviše popularnosti.

Kako ti Google Search Console Insights može pomoći?

Ako si vlasnik sajta, radiš na sadržaju za nečiji, baviš se marketingom ili SEO optimizacijom onda ti ovaj alat može dati odgovore na mnoga pitanja. Pri tom se nećeš osećati kao dete koje radi domaći a otac iznad njega stoji sa sve prutom u ruci. Da, upravo tako se i ja osećam kad mi gugl analitika ponudi raznorazne opcije a ja blenem čekajući da mi da bar naznake, a ne udarac prutom i ponavljanje rečenice “pa majku mu, kako ne razumeš”.

Kako da se ulogujem na Search Console Insights?

Idite na sledeći link search.google.com/search-console/insights

  • Prijavite se pomoću Google naloga koji je povezan sa nalozima Search Console i Analitike
  • Izaberi sajt za koje želiš da vidiš uvide – ako ih imaš više.
  • Zatim prati tekst jer ćemo zajedno preći sve opcije.
google search console insights
Google Search Console Insigts

Achievements - dostignuća

Pratite napredak i proslavite rekorde!

Achievements sekcija u Google Search Console Insights pruža vlasnicima sajtova uvid u značajna dostignuća njihovog sadržaja.

Google je rekao da Achievements sekcija„nije dizajnirana da odražava kako funkcioniše Google rangiranje“. Dodao je: „Analiziramo podatke o vašem sajtu još 2019. godine, u zavisnosti od toga kada je vaš Google Search Console verifikovan. Zatim identifikujemo najrelevantnije dostignuće „u toku“ na osnovu količine klikova koju je vaš sajt dobio od Google pretrage.“ 

Šta ovo znači?

Znači da ni na koji način ne ukazuje kako radi rangiranje na Google, već je je osmišljena da vam pomogne da prepoznate šta najbolje funkcioniše i da vas podstakne da nastavite s takvim pristupom.

Moram priznati da je lepo videti značke kao medalje.

Google Search Console Insigts

Performance on Google – učinak na Guglu

Grafikon prikazuje učinak u proteklih 28 dana, odnosno koliko puta su korisinici kliknuli na vaš sajt iz Gugl pretrage.

Ispod ukupnog broja klikova možete videti i procentualni porast ili pad broja klikova u odnosu na prethodni period od 28 dana. Napominjem da se uvek upoređuje najnoviji period od 28 dana sa prethodnim 28 dana, ne vezujući to za iste datume prošlih meseci

Google Search Console Insigts

Growing content - rastući sadržaj

Pokazuje koliko vaš sadržaj „raste“ u poređenju sa prethodnim periodom podataka. Rast može da znači povećanje broja prikaza ili klikova.

  • Klikovi – koliko puta je korisnik kliknuo na vezu do vašeg sajta iz Google pretrage. Imajte na umu da jedan klik može da stvori više prikaza stranica kada korisnik pročita nekoliko članaka.

  • Upit za pretragu – Top Search queries – Šta su korisnici tražili na Googlu neposredno pre nego što su kliknuli na rezultat koji ih je poslao na sadržaj vašeg sajta. 

  • Zelena značka „Prvi klikovi“ – obično označava stranice koje su nove na vašem sajtu, kao što je novi objavljeni tekst, mada nije nužno sa su nove. Ovo je zasnovano na stranicama koje su imale najmanje jedan klik u poslednjih 28 dana, ali nisu ostvarile nijedan klik pre toga na osnovu podataka iz Google Search Console.

Your most popular content - tvoj najpopularniji sadržaj

U ovom delu ćete videti najpopularnije stranice vašeg sajta prema klikovima u poslednjih 28 dana. Takođe, kao u prethodnom delu o rastućem sadržaju i u ovom ćete pronaći opcije klikovi, upiti i zelene oznake.

How people find you - kako ljudi pronalaze tvoj sajt

U ovom delu ćete pronaći  padajući meni ispod kartice Google pretraga gde možete da izaberete da vidite Najtraženije upite ( Most searhed queries) ili Najviše popularne upite (Most trending queries).

Što se tiče Upita za pretragu u trendu, izveštaj će prikazati upravo ono što naslov implicira – upite koji su bili u trendu u poslednjih 28 dana.

Najtraženiji upiti dobićete listu ključnih reči sa listom informacija. Na desnoj strani ćete dobiti ukupan broj klikova na vaš sajt koji su pronađeni putem ovog upita u poslednjih 28 dana.

Average position je prosečna pozicija koju ovaj upit dobija u rezultatima pretrage odnosno rang. Ako se vaše stranice rangiraju na petom mestu ili bolje, dobijate i zelenu traku dostignuća pod nazivom Top 5 rezultata.

Google Search Console Insigts

Šta smo naučili iz Google Search Console Insigts

Kao što rekoh na početku, sve što Gugl napravi je stvarno komplikovano i treba dosta truda, vremena, znanja i stalnog usavršavanja da biste razumeli i pratili pojedine parametre. Nasuprot tome, ovde imamo jedan alat koji je odličan a više nego lagan za korišćenje. Šteta bi bilo ne koristiti ga zar ne?

Ističući važne metrike i uvide, Google Search Console Insights omogućava praktično bilo kome – bez obzira na njegovo znanje o SEO optimizaciji – da razume putanju kojom se kreće sajt i da prema tome planira dalje odluke i ciljeve.

Iskreno, znam mnoge ljude kojima je ovo bilo otkriće u smislu „ko da me sunce ogrejalo“, zato i slika na početku jeste takva. A ako ti je bilo korisno ili znaš nekog kome će biti, podeli tekst, ne budi cava.