Domain Age – starost domena sajta

Domain Age – starost domena sajta
Sadržaj:

Šta je Domain age - starost domena sajta?

Starost domena se odnosi na dužinu vremena od datuma kada ste taj domen vi ili neko drugi i zakupili. Jednostavno rečeno, to je vreme života sajta od trenutka kada je prvi put registrovan (rođen) do danas. Na primer, ako je neki domen registrovan 1. januara 2015, a danas je 16. januar 2025, starost domena bi bila 10 godina jedan mesec i 16 dana. U principu, nema neke razlike od računanja bilo čijih godina, s tim da se datum registracije smatra rođenjem a svaki isti sledeće godine – rođendanom.

Gde i kako proveriti domain age

Da biste proverili koliko je neki domen star, možete koristiti jednostavnu opciju. Otići na sajt https://who.is/ – prekopirati željenu url adresu u polje i zatim pogledati rezultate.

Ovim putem dobićete i još mnogo dodatnih informacija, poput statusa domena – da li je istekao ili aktivan, kada je poslednji put obnovljen i do kad važi… No da se vratimo na suštinu ovog teksta.

najstariji domen

Symbolics.com je prvi registrovani domen na internetu.
Registrovan je 15. marta 1985. godine od strane kompanije Symbolics, Inc., koja se bavila proizvodnjom računarskih sistema. Domen je i dalje aktivan, što ga čini najstarijim postojećim domenom na internetu!

Zašto je starost domena - domain age – važan?

Da odmah u startu naglasim najvažnije.

Domain age (starost domena) NIJE DIREKTAN FAKTOR RANGIRANJA prema Google-u kao ni Domain Authority (o kom ćemo razbiti mitove u nekom narednom tekstu).

Iako nije zvanično faktor rangiranja starost domena, njegov uticaj je neosporan.

Da najjednostavnije pojasnim, predstaviću rezultate na guglu kao tezge na pijaci.

domain age

Pošli ste da kupite jabuke i našli ste se pred više redova tezgi.

Izbor tezge za vas neće biti težak, imate omiljenog, proverenog i dudogodišnjeg prodavca kod kog znate sigurno da su jabuke sveže, neprskane i da im je odlična cena. Čak i da su skuplje, vi već godinama kupujete baš tu i imate poverenje i nemate dilemu. Vadite novčanik i kupujete, jer to je vaša tezga broj 1.

Kako gugl razmišlja…

Pošli ste da kupite jabuke (ukucali pojam prodaja jabuka) i našli ste se pred više redova tezgi (rezultata pretrage). Koja tezga (koji sajt) će biti prvi u pretrazi kao najrelevantniji?

Stariji domeni nose osećaj verodostojnosti, stečen godinama prisustva na internetu. Samim tim što su duže vreme tu, pokazali su doslednost, stekli pouzdanost, gradili svoj sadržaj, sticali verne kupce i klijente, ostvarili mnogo poseta ali i preporuka (backlinkova). U prevodu – iskustvo i starost su ovde velika prednost i najverovatnije će „prva tezga“ biti sajt koji iza sebe ima dobar staž.

Ono što se sad pitaš je verovatno sledeće:

Kako onda Domain age nije direktan faktor rangiranja?

Wait a moment … Polako… Lepo nije. 

Kako starost domena utiče na SEO

 

Količina i kvalitet backlinkova

Pretraživači (Google kao najkorišćeniji) gledaju na starije domene kao na verodostojnije. Domen koji je aktivan nekoliko godina verovatno će izgraditi više backlinkova, što ukazuje na pouzdanost. Ali… nije stvar u kvantitetu već uvek u kvalitetu.

Stariji domeni generalno imaju više vremena da dobiju backlinkove – povratne veze sa drugih sajtova. Međutim, samo kvalitetni backlinkovi su ključni za SEO i direktno signaliziraju pretraživačima da je sajt autoritativan resurs. Što više povratnih veza visokog kvaliteta imate, to će vaša sajt biti bolje rangiran. Backlinkovi su u ovom slučaju direktan faktor rangiranja ali starost je kao što vidite potpomogla ceo proces, jer naravno, trebalo je vreme za skupiti ih dovoljno vrednih.

Opet taj sadržaj – i dalje je najvažniji faktor rangiranja

Najvažniji SEO faktor je ubedljivo njegov sadržaj. Evo link pa proveri ako ne veruješ meni – link.

Google želi da pokaže korisnicima visokokvalitetan, informativan i relevantan sadržaj. Kakve to veze ima sa domain age, odnosno starošću sajta. Sa godinama dolazi prilika da se stvori velika baza sadržaja. Moj sajt je pre par godina u nekom momentu  imao 20 tekstova, a danas ih ima preko 100 (možda i preko 200 već, ne brojim). Stariji sajtovi obično imaju više sadržaja, koji može da pokrije širi spektar ključnih reči i tema, poboljšavajući SEO.

Sadržaj starijih domena je zasigurno bolji. Većina vlasnika sajtova ne radi po principu „sad i odmah“ jer to ne daje rezultate. Znači, u 99% slučajeva, ne objavljuje se odmah 100 tekstova ili stranica čim se zakupi domen. Umesto toga, počinje se sa nekoliko stranica i tekstova i postepeno se dodaje sve više i više tokom meseci i godina koje dolaze.

Naravno, faktor rangiranja je „kvalitetan sadržaj“ a ne „bilo kakav sadržaj“. To što ćete dodati mnogo u nekom vremenskom okviru, nema mnogo uticaja. Stariji sajtovi samo imaju priliku da i taj stari sadržaj tokom vremena poboljšavaju (apdejtuju, ažuriraju), prilagođavaju i prate. To znači da će uglavnom stariji sajtovi imati bolji kvalitet svega za ponuditi.

Šta ću ja onda sa novim sajtom?

Starost i godine postojanja i rada jednostavno moraju da se vrednuju i to je poštena i fer igra. Međutim, to ne znači da se novi domeni ne mogu takmičiti.

Google novim sajtovima obično daje manju vidljivost u prvih nekoliko meseci i to se naziva Google sandbox efekat. Google Sandbox je neformalni naziv za fenomen gde novi sajtovi imaju ograničenu vidljivost u Google pretragama tokom prvih nekoliko meseci, čak i ako su tehnički optimizovani i imaju kvalitetan sadržaj.

To je neka vrsta probnog perioda. Što i nije čudo budući da se mnogo (čitaj preko 80%) sajtova ugasi posle nekoliko meseci postojanja upravo zbog odustajanja i shvatanja istine da ne može preko noći ništa.

SEO jeste strpljenje, upornost i kvalitetan sadržaj. Ti parametri su ključni za postizanje uspeha. Svako ko kreće sa novim sajtom mora da se potrudi da pruži mnogo više od svojih starijih konkurenata. I to ne samo više, nego i znatno bolje.  Zato uvek kvalitet i rad, pa mogu da se prešišaju i oni sajtovi koji su decenijama tu.